Loading...
مرکز گذری مولوی (DIC) بانوان 2018-05-20T11:35:03+00:00

law_6-compressor

درباره مرکز گذری مولوی ( DIC ) بانوان

مرکز گذری (Dropin Center) مکانی است برای کاهش آسیب و کنترل آسیب های ناشی از اعتیاد که خدمات ارائه شده را به افراد کارتن خواب و افرادی که دارای رفتارهای پرخطر و تزریق کننده که در معرض ابتلا به بیماری های عفونی نظیر(ایدز و هپاتیت) هستند، از خدمات رایگان این مرکز استفاده می نمایند.

مرکز کاهش آسیب مولوی (بانوان) بر اساس مجوز شماره ۷۱۷/۹۳۴۰/۳۲۶۲۱ در مورخه ۱۳۹۳/۹/۱۶ با مجوز سازمان بهزیستی استان تهران ( شهرستان تهران ) افتتاح گردید.

آموزش به بانوان

این مرکز که مخصوص خانم های کارتن خواب و تعدادی از زنانی که دارای رفتارهای پرخطر جنسی می باشند خدماتی از قبیل ارائه کاندوم و آموزش استفاده صحیح از آن آموزش داده می شود.
و همچنین افرادی که به راحتی به این مراکز مراجعه نمی کنند از طریق تیم ها و گشت های سیار نیز خدمات کاهش آسیب ارائه می گردد.

برخی خدمات این موسسه

از خدمات مراکز گذری کاهش آسیب می توان به مواردی همچون ارائه خدمات بهداشت و درمان، اطلاع رسانی وافزایش آگاهی مصرف کنندگان مواد و خانواده هایشان، آموزش نحوه تزریق صحیح و بهداشتی و ارائه سرنگ و سوزن استریل، ارجاع به مراکز درمانی و ارائه خدمات رفاهی اشاره کرد. همچنین در این مراکز مصرف کنندگان مواد کارتن خواب و بی خانمان می توانند از سرویس بهداشتی و حمام استفاده نمایند. انجام مصاحبه انگیزشی، تامین یک وعده غذای گرم، پوشاک و ارجاع به مراکز مشاوره و کلینیک های مثلثی برای انجام آزمایش های داوطلبانه هپاتیت و ایدز از وظایف دیگر مراکز گذری است. تمامی خدمات قابل ارائه در این مراکز رایگان می باشد .

خدمات ارائه شده توسط تیم سیار:

  • شناسایی محل های پرخطر و آلوده و پاتوق های معتادان تزریقی

  • شناسایی مصرف کنندگان کارتن خواب منطقه و برقراری ارتباط با آنان

  • ارتباط برقرار کردن با شورا یاری محله هماهنگی با کلانتری با ارائه کارت شناسایی جهت برقراری رابطه و ارتباط با آنان

  • آموزش مصرف کنندگان تزریقی مواد در خصوص تزریق صحیح و ایمن، خطرات تزریق مشترک، راههای انتقال بیماریها

  • توزیع سرنگ و سوزن استریل و پنبه و الکل، آب مقطر ، فیلتر ، ملاقه جهت تزریق به معتادان تزریقی

  • توزیع کاندوم، آموزش نحوه صحیح استفاده از آن

  • در اختیار قرار دادن سفتی باکس به تعداد افرادی که تمایل به جمع آوری سرنگ های آلوده و تحویل آنها به گشت سیار می باشند.

  • ارجاع مصرف کنندگان به مراکز گذری کاهش آسیب dic

  • و پس از مراجعه به مرکز ثبت آمار خدمات ارائه شده در طی گشت زنی در مناطق تحت پوشش

مسئول فنی

سرکار خانم ابراهبم بابایی کارشناس مددکاری به عنوان مسئول فنی علاوه بر نظارت بر امور مرکز با انجام مشاوره های فردی و گروهی نیز می پردازد .

پذیرش

سرکار خانم شاه قلی بعنوان مسئول پذیرش بعد از مراجعه مددجویان به مرکز پذیرش ، تشکیل پرونده و ثبت اطلاعات شخصی و نیز توضیحات درباره خدمات ارائه شده در مرکز می پردازد .

درمان نگهدارنده با متادون

واحد درمان نگهدارنده با متادون نیز برای افراد مصرف کننده تزریقی که تمایل به قطع کامل مصرف نمی باشد و تمایل دارند تحت درمان نگهدارنده با متادون قرار بگیرند با کادر درمانی خدمات را ارائه می دهند.

توزیع غذا و چای

بسیاری از مصرف کنندگان مواد بدلیل نیاز شدید به تهیه و مصرف مواد اغلب آنها حتی پول خود را جهت تغذیه هزینه نمی کنند و در اینجا مراکز گذری با تخصیص آشپز خانه روزانه یک وعده غذای گرم و تعدادی چای ازبیماران خود پذیرایی می نماید. که تمام سرویس های ارائه شده بطور کاملا بهداشتی ارائه می گردد.

کلاس های آموزشی

در این مرکز روز های شنبه ، دوشنبه ، چهارشنبه کلاس های ، آموزش پیشگیری از مبتلا شدن به ویروس اچ آی وی/ ایدز ، پیشگیری از راه های انتقال انواع هپاتیت ، آموزش تزریق سالم و ایمن و همچنین رابطه جنسی محافظت نشده به بطور منظم ارائه می دهد .

توزیع سرنگ ، سوزن استریل و کاندوم

از آنجا که تزریق مشترک و رابطه جنسی حفاظت نشده (بدون استفاده صحیح و مداوم از کاندوم) از راههای اصلی انتقال اچ.آی.وی می باشند، مراجعین در ساعات کاری مرکز به سرنگ و سوزن استریل و کاندوم دسترسی می یابند که در صورت نیاز، نحوه استفاده صحیح از سرنگ وسوزن را از فرد مسئول توزیع سرنگ وسوزن اموزش داده میشود.

مراسم

در این مرکز برای مراسم و اعیاد خاص برنامه هایی تدارک دیده شده که توسط مسئول مرکز هماهنگی های لازم صورت می پذیرد و از میهمان های ویژه جهت برگزاری این مراسم ها دعوت می شود که بسیار باعث خرسند شدن و بالا بردن روحیه مددجویان می گردد.

کار آفرینی

در اینجا مکانی در اختیار مددجویان خود قرار گرفته است که می توانند ساعاتی را که در مرکز سپری می نمایند هر کدام به نحویی از مهارت های خود استفاده و با اشتیاق خود به کار آفرینی از قبیل خیاطی ، بافندگی و غیره … می پردازند.

اتاق کودک

و همچنین به دلیل اینکه بسیاری از خانم هایی که به مرکز مراجعه می نمایند دارای بچه های قد و نیم قد هستند مکانی کاملا شاد با وسایل اسباب بازی برای کودکان آنها تهیه شده است تا ساعاتی که در این مرکز سپری می شود برای خود و فرزندانشان محیطی امن و آسایش بخش ایجاد نمایند .

گشت سیار

تیم امداد رسان سیار تشکیل شده از حداقل دو نفر از گروه همسان که توانایی برقراری ارتباط با مصرف کنندگان مواد کارتن خواب دارای رفتار های پر خطر و در معرض آسیب را به خوبی دارند.