Loading...
مرکز گذری کاهش آسیب شهرک کاروان (DIC) 2018-05-20T11:51:40+00:00

law_6-compressor

مرکز گذری کاهش آسیب شهرک کاروان

مر کز گذری (Dropin Center) مکانی است برای کاهش آسیب و کنترل آسیب های ناشی از اعتیاد که خدمات ارائه شده را به افراد کارتن خواب و افرادی که دارای رفتارهای پرخطر و تزریق کننده که در معرض ابتلا به بیماری های عفونی نظیر( ایدز و هپاتیت) هستند، از خدمات رایگان این مرکز استفاده می نمایند.

مرکز کاهش آسیب شهرک کاروان بر اساس مجوز شماره ۱۶۰/۷۸ در مورخه ۱۳۹۳/۲/۳۱ دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران افتتاح گردید.

آموزش به آقایان

در مراکز گذری به افراد دارای رفتارهای پرخطر، به ویژه مصرف کنندگان تزریقی مواد کارتن خواب که تمایل به ترک ندارند، خدماتی شامل، توزیع سرنگ و سوزن وکاندوم استریل رایگان ارائه می شود .

و همچنین افرادی که به راحتی به این مراکز مراجعه نمی کنند از طریق تیم ها و گشت های سیار نیز خدمات کاهش آسیب ارائه می گردد .

برخی خدمات این موسسه

از خدمات مراکز گذری کاهش آسیب می توان به مواردی همچون ارائه خدمات بهداشت و درمان، اطلاع رسانی وافزایش آگاهی مصرف کنندگان مواد و خانواده هایشان، آموزش نحوه تزریق صحیح و بهداشتی و ارائه سرنگ و سوزن استریل، ارجاع به مراکز درمانی و ارائه خدمات رفاهی اشاره کرد. همچنین در این مراکز مصرف کنندگان مواد کارتن خواب و بی خانمان می توانند از سرویس بهداشتی و حمام استفاده نمایند. انجام مصاحبه انگیزشی، تامین یک وعده غذای گرم، پوشاک و ارجاع به مراکز مشاوره و کلینیک های مثلثی برای انجام آزمایش های داوطلبانه هپاتیت و ایدز از وظایف دیگر مراکز گذری است. تمامی خدمات قابل ارائه در این مراکز رایگان می باشد .

خدمات ارائه شده توسط تیم سیار:

  • شناسایی محل های پرخطر و آلوده و پاتوق های معتادان تزریقی

  • شناسایی مصرف کنندگان کارتن خواب منطقه و برقراری ارتباط با آنان

  • ارتباط برقرار کردن با شورا یاری محله هماهنگی با کلانتری با ارائه کارت شناسایی جهت برقراری رابطه و ارتباط با آنان

  • آموزش مصرف کنندگان تزریقی مواد در خصوص تزریق صحیح و ایمن، خطرات تزریق مشترک، راههای انتقال بیماریها

  • توزیع سرنگ و سوزن استریل و پنبه و الکل، آب مقطر ، فیلتر ، ملاقه جهت تزریق به معتادان تزریقی

  • توزیع کاندوم، آموزش نحوه صحیح استفاده از آن

  • در اختیار قرار دادن سفتی باکس به تعداد افرادی که تمایل به جمع آوری سرنگ های آلوده و تحویل آنها به گشت سیار می باشند.

  • ارجاع مصرف کنندگان به مراکز گذری کاهش آسیب dic

  • و پس از مراجعه به مرکز ثبت آمار خدمات ارائه شده در طی گشت زنی در مناطق تحت پوشش

پذیرش

جناب آقای مجید تنهایی بعنوان مسئول پذیرش بعد از مراجعه مددجویان به مرکز پذیرش ، تشکیل پرونده و ثبت اطلاعات شخصی و نیز توضیحات درباره خدمات ارائه شده در مرکز می پردازد.

درمان نگهدارنده با متادون

واحد درمان نگهدارنده با متادون نیز برای افراد مصرف کننده تزریقی که تمایل به قطع کامل مصرف نمی باشد و تمایل دارند تحت درمان نگهدارنده با متادون قرار بگیرند با کادر درمانی خدمات را ارائه می دهند.

توزیع سرنگ ، سوزن استریل و کاندوم

از آنجا که تزریق مشترک و رابطه جنسی حفاظت نشده (بدون استفاده صحیح و مداوم از کاندوم) از راههای اصلی انتقال اچ.آی.وی می باشند، مراجعین در ساعات کاری مرکز به سرنگ و سوزن استریل و کاندوم دسترسی می یابند که در صورت نیاز، نحوه استفاده صحیح از سرنگ وسوزن را از فرد مسئول توزیع سرنگ وسوزن اموزش داده میشود.

مسئول فنی

سرکار خانم جلالوند کارشناس روانشناسی به عنوان مسئول فنی علاوه بر نظارت بر امور مرکز با انجام مشاوره های فردی و گروهی نیز می پردازد.

توزیع غذا و چای

بسیاری از مصرف کنندگان مواد بدلیل نیاز شدید به تهیه و مصرف مواد اغلب آنها حتی پول خود را جهت تغذیه هزینه نمی کنند و در اینجا مراکز گذری با تخصیص آشپز خانه روزانه یک وعده غذای گرم و تعدادی چای ازبیماران خود پذیرایی می نماید. که تمام سرویس های ارائه شده بطور کاملا بهداشتی ارائه می گردد.

کلاس های آموزشی

در این مرکز روز های شنبه ، دوشنبه ، چهارشنبه کلاس های ، آموزش پیشگیری از مبتلا شدن به ویروس اچ آی وی/ ایدز ، پیشگیری از راه های انتقال انواع هپاتیت ، آموزش تزریق سالم و ایمن و همچنین رابطه جنسی محافظت نشده به بطور منظم ارائه می دهد .